Joaquin Moraga Intermediate School  Logo
Contact Us
Bios
Forms
Rules regarding cell phones Annual Goals 5th to 6th Grade Info Academic Integrity Allergy Info Attendance Bell & Daily Class Schedule Dress Code Emergency Preparedness Inter District Transfer/Open Enrollment Lockers Marauder of the Week Mission, Vision & Values Registration Resources School Accountability Report Card School Information Student Handbook School Map School Supply List
After School Sports Info Directions Golf Boys Volleyball Badminton Spring Volleyball Track Girls Volleyball Cross Country Flag Football Coed Soccer Girls Basketball Boys Basketball Softball
Clubs Core Electives English English Language Learner Foreign Language Library Math Physical Education Science Social Studies/History Special Education Student Support Services Textbooks Computer Labs
Academic Contests Binder Hospital Creative Arts and Writing Contest Community Service Dances ECO Club (Environmental Conservation Organization) Garden Journalism Club: JM Expressions Lamorinda School Bus Program Lunchtime Activities On-Line Student Grades Parent Education Opportunities Peace, Love & Pancakes Peer Tutoring Safe School Ambassadors School Site Council Where Everyone Belongs (WEB) Wish List ZAP: Zeros Aren't Productive
Bridges Cotillion Dance Club Order Hot Lunch
iKind Program Climate Survey Results Safe School Ambassadors

Electives

Staff

Blalock, Mr. (925) 377-4250 Teacher
Contreras, Ms. (925) 377-4246 Teacher
Lezak, Mrs. (925) 377-4241 CORE teacher
Lichti, Ms. (925) 377-4245 Teacher
Lockett, Ms. (925) 377-4252 Science Teacher
Noel, Mr. (925) 376-0937 Teacher
Read, Mr. (925) 377-4247 Teacher
Seelig, Mr. Teacher
Standring, Mrs. (925) 377-4251 Science Teacher
Steelman, Ms. (925) 377-4234 Teacher
Wesler, Ms. Moose (925) 377-4254 Teacher
Zerpa, Mr. Teacher

Electives and Teachers

Coding and Wheel Computers - Jason Blalock

French 1a and 1b, Debate - Don Read

Spanish 1a and 1b - Irene Contreras

Foods - Jill Lichti

Bands, Orchestras, Choir - Adam Noel

Yearbook - Kim Lockett

Leadership - Kristin Anderson

Robotics - Debbie Standring

Wheel Art, Video Production, Animation, Ceramics - Karen Wesler

Wheel Earth Stewardship - Dawn Lezak

Math Competitions and Magic of Electrons- Karlene Steelman

Design and Modeling - Victor Zerpa

Debate - Robin Anderson

Drama - Josh Seelig

 

 

 

Elective Course Descriptions

2017-18 Elective Courses.doc Click for a complete list of the 2017-2018 elective course descriptions.